post

VPN a duckduckgo

Společnost 21. století se vyvíjí nejrychleji za celou dobu historie. Neustále objevujeme nové věci, zkoumáme umělou inteligenci a kmenové buňky. Také jsme stále více závislí na internetu. Negativní stránkou internetu je však prakticky žádné soukromí uživatele. To však lze aspoň částečně eliminovat. Pokud nesouhlasíte s tím, aby společnosti jako Microsoft nebo Google shromažďovali vaše data, existuje elegantní a relativně levné řešení tohoto problému – VPN a Duckduckgo.

VPN – Virtuální privátní síť

VPN Virtuální privátní síť - VPN a duckduckgo

S pojmem VPN se většina z nás v minulosti alespoň jednou setkala. Je to u uživatelů nejoblíbenější způsob, jak si zajistit soukromí na internetu. Existuje hned několik společností, které tyto služby poskytují. Co to VPN vlastně je?

Pojem VPN – co znamená?

Na internetu je monitorována veškerá vaše aktivita a jsou sbírány data o vašem věku, pohlaví, poloze, které stránky pravidelně navštěvujete a spoustu dalších osobních údajů. Díky těmto údajům poté mohou například společnosti cílit reklamu tak, aby se co nejvíce zvýšila šance pro nákup některého zboží nebo služeb. Na jednu stranu je tedy sběr dat výhodný jak pro Google, který cílí reklamu na konkrétního člověka, tak i pro koncového uživatele. Pokud třeba budete vyhledávat určitý produkt, Google algoritmy poté vyhodnotí váš zájem a může vám nabídnout stejný produkt za nižší cenu pomocí reklamy. Algoritmy jsou tedy skvělý pomocník, ale velmi špatný pán. Pokud máte problém s cílením reklam a nechcete být na každém kroku sledováni, můžete si pořídit právě VPN.

VPN funguje v principu jednoduše. Za normálních podmínek je po navštívení webové stránky nebo eshopu odeslána vaše IP adresa, díky které prohlížeč zná přesnou polohu vašeho zařízení. VPN tomuto účinně brání tím, že mezi vámi a stránkou vytvoří jakousi pomyslnou překážku – server. Pokud si tedy například koupíte nové boty, webový prohlížeč neuvidí vaši polohu ale pouze polohu serveru, který se může nacházet kdekoliv po světě. Pokud však provádíte nějakou nelegální činnost nebo existuje podezření, že server poskytuje tyto služby lidem kteří nelegální činnost páchají, můžou být uživatelská data vyžádána. Jestliže však k této možnosti nedojde, jedná se o skvělou možnost, jak být na internetu o něco méně viditelný. Cena této služby se může pohybovat v řádu stovek až tisíc korun ročně.

Duckduckgo

Levná alternativa k VPN

Pro většinu uživatelů méně známá forma ochrany. Duckduckgo je internetový prohlížeč, který neukládá žádná vaše data a zamezuje sběru informací. Pokud si tedy nemůžete dovolit VPN, může posloužit jako dobrá alternativa.