post

Hardware a software

Hardware a software jsou dva základní pojmy, které by měl znát každý uživatel internetového prostředí. Může se ale stát, že jste ve světě IT nový, a tak by se vám mohli hodit alespoň základní informace. Pokud jste tedy už zkušený uživatel, tento článek můžete s klidným svědomím přeskočit.

Pro začátek je tedy si potřeba říci, co to vlastně software a hardware je.

Software

Software - Hardware a software

Software je v podstatě jakýkoliv program ve vašem zařízení. V současné době je trend využívání inbrowser aplikací, například můžeme uvést různé hry, Kasino online a podobné, které běží na jiném serveru. Dále rozlišujeme systémový software a aplikační software. Systémový software je vlastně operační systém vašeho počítače. Může se jednat o Windows, MacOS a Linux. Aplikační software je narozdíl od toho jakýkoliv program ve vašem počítači. Může se jednat o hry, ale také programy jako je například Photoshop, tedy různé grafické programy. Dále sem patří například antivirus a různé kancelářské aplikace, jakými mohou být například aplikace Microsoft Office.

Poslední skupinou software jsou takzvané software licence. Ty vám umožňují používat aplikaci poté, co potvrdíte licenční smlouvu. Často se jedná o licence placené, které si musíte po určitém čase obnovit nebo také existují takové licence, které máte zaplacené navždy. Kromě placených licencí existují samozřejmě také licence zdarma.

Hardware

Hardware - Hardware a software

Hardware je narozdíl od software fyzická hmatatelná věc, která je součástí našeho počítače.

Pevný disk

Zde se uchovávají vaše data. Jedná se o úložné místo s vyšší kapacitou, která se pohybuje od 120 GB do několika TB. Pevný disk rozlišujeme na HDD a SSD.

Doporučení: v současnosti je většina počítačů již s SSD diskem z důvodu vyšší rychlosti. Proto si vždy čtěte, jaký pevný disk počítač má, pokud zvažujete nákup.

Kromě Pevného disku samozřejmě existuje spousta dalších součástí. Těmi jsou procesor, grafická karta, RAM a základní deska.